امنیت شبکه

معرفی استانداردهای امنیت شبکه

معرفی سرویس های پایه ای شبکه قسمت اول(DHCP Server چيست؟)

DHCP Server  (دی اچ سی پی سرور)چيست؟

 

DHCP مخفف Dynamic Host Control Protocol مي باشد، دی اچ سی پی يکي از سرويس هاي پايه شبکه مي باشد که در تحت سيستم عامل هاي ويندوز ان تي ، ويندوز 2000 سرور و ويندوز 2003 سرور قابل پياده سازي مي باشد.

آدرس هاي IP يکي از مهمترين اجزاي شبکه هاي کامپيوتري در دنياي امروز مي باشند که در لايه سوم از مدل مرجع OSI کار مي کنند و در حال حاضر از ورژن چهار آن در سراسر دنيا به طرز گسترده اي استفاده مي شود و کارشناسان و متخصصين در حال تحقيق و توسعه آن و آماده سازي ورژن شش آن مي باشند.

در شبکه هايي که پلاتفرم آن مايکروسافت مي باشد به سه طريق مختلف امکان آدرس دهي IP وجود دارد :

 

Static IP Addressing

 

 در اين روش که معمولا در شبکه هاي کوچک کاربرد دارند آدرس دهي توسط يک فرد يا مدير شبکه انجام مي پذيرد. در اين روش براي آدرس دهي به هر رايانه مي بايست به تنظيمات شبکه آن رايانه رفت و تغييرات لازم را اعمال نمود.

 

APIPA

 

در اين روش که مخفف Automatic Private IP

 Addressing مي باشد و يکي از پروتکل هايي مي باشد که توسط سيستم عامل XP و جهت کاربر پسند کردن اين سيستم عامل توسط شرکت مايکروسافت ارائه مي گردد.

در اين روش اگر آدرسي به صورت دستي ياStatic براي رايانه در نظر گرفته نشود و DHCP Server نيز در شبکه ما موجود نباشد سيستم عامل به صورت خودکار يک آدرس IP براي رايانه ما در نظر مي گيرد ، اين آدرس آي پي از يک رنج خاص که توسط شرکت مايکروسافت بدين منظور رزرو شده است و در حقيقت از آدرس هاي خصوصي يا Private مي باشد. مايکروسافت اين پروتکل را به منظور سهولت کار، کاربران ابداع نمود تا در شبکه هاي خانگي و شبکه هاي اداري کوچک تنها با اتصال کابل ها کاربران بدون نياز به تنظيمات آدرس دهي از بستر شبکه استفاده نمايند.

 

Dynamic Host Control Protocol

(دی اچ سی پی سرویس)

 

در اين روش که در شبکه هاي Medium To Large کاربرد ويژه اي دارد، يک سرور به منظور خدمات دهي به ايستگاه هاي کاربري در نظر گرفته مي شود و وظيفه اين سرويس دهنده يا سرور اختصاص آدرس آي پي به ايستگاه هاي کاربري و مديريت آدرس ها مي باشد . پيکربندي اين سرور در پلاتفرم هاي مختلف از جمله لينوکس و مايکروسافت به مدير شبکه اين امکان را مي دهد که بر اساس سيساست هاي سازمان پلان IP Addressing سازمان را تدوين نموده و ايستگاه هاي کاربري اين امکان را مي دهد که بدون دخالت مدير شبکه و به صورت اتو ماتيک پيکر بندي مربوط به آدرس دهي آي پي آنها از طريق DHCP Server انجام ميپذيرد. استفاده از DHCP Server در شبکه ها ضمن ساده نمودن کار مدير شبکه امکان مديريت متمرکز آدرس دهي را نيز امکان پذير مي سازد.

 

 

 

نويسنده : فريدون صيدي

Mail:f.seidi@ipimen.ir

WWW.ipimen.ir

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۶ساعت 23:3  توسط فریدون صیدی  |